fbpx

Porselen Makyaj Nedir ve Nasıl Yapılır?

Porselen makyaj nedir nasıl yapılır

Merhaba, ben Kocaeli Makeup Artist Göksu Yaşaroğlu bu yazımda sizlere porselen makyaj hakkında bildiklerimi aktaracağım. Sosyal medya üzerinden bu konu hakkında çeşitli sorular alıyorum. Bu yüzden porselen makyaj hakkında bir rehber niteliğinde içerik hazırlamak istedim. Merak ettiğiniz ama bu içerikte bahsetmediğim sorularınız varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Porselen makyaj nedir?

Porselen makyaj nedir

Porselen makyaj, cildin kusurlarını çok iyi bir şekilde kapatan, aydınlık gösteren,  kusursuz bir görünüm sağlayan makyaj tekniğidir.. Genellikle yüz kısmında fazlasıyla rahatsız edici kusurlar olan bireylere yapılır. Günlük kullanımda kullanımı yaygın değildir. Genellikle gelinlere ve ekran yüzlerine uygulanan makyaj türüdür.

Porselen makyajda hangi malzemeler kullanılır?

Porselen makyaj için hangi malzemelere ihtiyacımız var bir bakalım. Öncelikle makyaj bazı, ten renginize uygun bir fondöten, ten renginizden 1-2 ton açık kapatıcı, transparan pudra ve şeftali rengi tonlarında allık malzemelerini hazırlayın.

Eğer makyajı gece kullanacaksanız malzemelerde bir takım değişiklik olabilir. Bir eyeliner, takma kirpik etkisi veren maskara, göz bazı ve ruja ihtiyacımız var. Makyaj malzemelerinizi hazırladıysanız makyaj nasıl yapılır anlatalım.

Porselen makyaj nasıl yapılır?

Porselen makyaj malzemeleri

Öncelikle cildinizi makyaja hazırlamanız gerekiyor. Makyaja başlamadan önce cildine pürüzsüzlük katacak bir peeling uygulaması yapmalısın. Herhangi sevdiğiniz bir markayı kullanabilirsiniz (mesela garnierin peelingleri iyidir).

Porselen makyajınıza kaliteli ve cildinizi yumuşatacak bir makyaj bazı ile başlayın. Kırışıklıkları ve gözenekleri gizlemek isterseniz, MAC Prep + Prime Pore Refiner Stick Makyaj Bazını kullanabilirsiniz.

Porselen makyajda kesinlikle kalıcılığı yüksek ürünleri tercih etmelisin. Özellikle bir geline makyaj yapılıyorsa kaliteli ve güvenilir bir markanın ürünüyle çalışın. Benim size tavsiyem “M.A.C. Pro Longwear Nourishing Waterproof Foundation“dur. Dilediğiniz kadar dans edin, terleyin. Suya dayanıklı formülü ile sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Sırada göz altlarını kapatmak için concealer seçiminde. Yine dayanıklı ve sizi yarı yolda bırakmayacak bir ürün tercih etmelisiniz. Yine MAC’ten Studio Fix 24HOUR Smooth Concealer Kapatıcı sizin işinizi görecektir. Doğru kapatıcı kullanmak sizi hem gerçekte hemde fotoğraflarda daha güzel gösterecektir.

Porselen makyajın için uygun bir allık önerim ise MAC Extra Dimension Blush‘tır, Fairly Precious rengi tercih edilebilir. Elmacık kemiklerinden başlayın ve yukarıya doğru allığı sürün.

Porselen makyaj kaç saat dayanır?

Porselen makyajın kalıcılık oranı kullanılan malzemelerin kalitesine göre değişmektedir etkisi 42 saate kadar uzanabilmektedir. Normal bir porselen cilt makyajı 10-14 saat arası hiç bozulmadan dayanıklılık göstermelidir. Orta kalitede makyaj malzemeleri kullanıldıysa 8-10 saat arası dayanabilmektedir. Normal makyajlar ise 4-6 saat arası dayanmaktadır.

Porselen makyaj cilde zarar verir mi?

Yüksek kaliteli malzemeler ile yapılıp, işiniz bittiği zaman çok iyi bir şekilde temizlenirse cildiniz bir zarar görmeyecektir. Gözenekler iyice temizlenerek güzel bir nemlendirici ile tekrardan canlandırılmalıdır.

Porselen makyaj bozulur mu?

Porselen makyaj bozulmaz, akmaz. Uzun süre pürüsüz ve aydınlık bir görünüm sağlar.

Porselen makyaj kaç saatte yapılır?

Porselen makyajın yapılma süresi ortalama bir ila bir buçuk saat arası değişmektedir.

Porselen makyajı profesyonel ellere teslim etmek isterseniz bir makyaj artisti ile çalışabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş ->

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on email
Email
Phone
WhatsApp
Messenger
Messenger
Whatsapp

Add the number to the Contacts on your phone and send us a message via app.

Call us:

+90 541 852 34 72

Phone
Email